Przejdź do treści

Analizator weterynaryjnyAnalizator weterynaryjny

Przegląd analizatorów weterynaryjnych
Analizatory biochemii weterynaryjnej stanowią podstawowy sprzęt do badań laboratoryjnych ze względu na dostarczane przez nie krytyczne dane. Analitycy laboratoryjni pomagają szybko oceniać przypadki nagłe, identyfikować potencjalne ryzyko przed operacją i znieczuleniem oraz przeprowadzać badania stanu zdrowia w celu ustalenia danych wyjściowych i pomiaru zmian.
Analizator chemii weterynaryjnej
Jak wiadomo, przed znieczuleniem należy zbadać czynność wątroby i nerek u chorych zwierząt. Dzieje się tak dlatego, że mogą istnieć nieznane potencjalne warunki, które mogą powodować powikłania, a nawet śmierć zwierzęcia. Analizatory biochemiczne pomagają zidentyfikować to ryzyko.

Dzisiejsze analizatory chemii weterynaryjnej oferują rozbudowane menu testów. Może szybko wykryć nerki, wątrobę, trzustkę i inne choroby metaboliczne. W rzeczywistości praktycznie każdy test biochemiczny wysłany do zewnętrznego laboratorium można przeprowadzić na analizatorze biochemicznym w szpitalu weterynaryjnym. Należą do nich badania biochemiczne krwi, elektrolity, stosunek kreatyniny do białek w moczu, kwasy żółciowe, T4 (tarczyca) i kortyzol.
Przenośny analizator biochemii weterynaryjnej
Wiele analizatorów biochemicznych wykorzystuje technologię suchego szkiełka, która obejmuje wiele warstw filtrów w celu uzyskania większej niezawodności. Zebraną surowicę lub osocze zwierzęce umieszcza się na szkiełku. Gdy badane substancje chemiczne przenikają przez warstwy filtra, przyrząd odczytuje i analizuje reakcje chemiczne zachodzące w tym punkcie. Błędy interferencyjne spowodowane lipemią, żółtaczką lub hemolizą (pęknięciem czerwonych krwinek w badanej próbce) są zminimalizowane, aby zapewnić dokładniejsze wyniki.
Dysk z odczynnikami do chemii weterynaryjnej
Inne analizatory oferują systemy suchych kulek, które zapewniają wymaganą stabilność odczynnika. Dotyczy to jednak również technik biochemicznych z laboratoriów zewnętrznych, ponieważ wyniki dotyczące punktów końcowych są odczytywane ręcznie.

Wiele analizatorów biochemicznych może dostarczyć wyniki w ciągu kilku minut. Niektóre mają jeszcze mniej kroków. Niektórzy sprzedawcy oferują wstępnie zmontowane klipsy, dzięki czemu nie trzeba otwierać opakowania.

Niektóre zautomatyzowane instrumenty biochemiczne obejmują wirówkę na pokładzie, automatyczną kalibrację i wbudowane programy kontroli jakości.

Dołączony sprzęt do wirowania obejmuje probówki wirówkowe, probówki do pomiaru objętości mikroerytrocytów/kapilary, probówki do pobierania krwi, takie jak probówki do oddzielania surowicy, EDTA, roztwór Sheathera, wymazy do pobierania próbek kału, pętle kałowe, szkiełka mikroskopowe, szkiełka nakrywkowe mikroskopu, stojaki na probówki i liczniki różnicowe.